Mam tu coś dla czekoladoholików – zdrową i absolutnie naturalną wersję tego apetycznego wynalazku. Na przepis trafiłam u Ladygugu i od razu go pokochałam. Do produkcji domowej czekolady potrzeba niewiele czasu i wystarczą tylko 3 podstawowe składniki (dodałam jeszcze kokos i to był strzał w dziesiątkę). Taką czekoladę możecie śmiało podać maluchom (o ile nie mają alergii na któryś ze składników) oraz weganom. Ze względu na dodatek oleju kokosowego, czekoladę po przygotowaniu należy przechowywać w lodówce (olej kokosowy zaczyna zmieniać konsystencję na płynną już w temperaturze 25 stopni Celsjusza). Zapraszam do wypróbowania i pałaszowania!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Składniki:

1 szklanka naturalnego, gorzkiego kakao

2/3 szklanki oleju kokosowego nierafinowanego

1-2 łyżki płynnego lub półpłynnego miodu

1/3 szklanki (lub nieco więcej) wiórków kokosowych

Przygotowanie:

Olej kokosowy roztapiamy w kąpieli wodnej w temperaturze ok. 25-30 stopni (nie wyższej, aby nie stracił swych cennych wartości).

Do roztopionego oleju dodajemy kakao oraz miód i mieszamy całość do uzyskania jednolitej płynnej masy. Na koniec dodajemy wiórki kokosowe i łączymy całość.

Czekoladę przelewamy do silikonowej formy na czekoladę lub do silikonowych foremek do babeczek i odstawiamy ją do stężenia do lodówki. Czekolada będzie gotowa do spożycia już po ok. 20 minutach.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Smacznego!

Mama